Alapvető tény: lehet tisztább, egészségesebb, ragyogóbb a bőröd. Ez a tény független az életkorodtól, a környezetedtől, a génjeidtől és a körülményeidtől.
Leggyakoribb bőrproblémák:
- foltok
- mitesszerek
- tág pórusok
- anyajegyek
- szeplők
- szem alatti sötét karikák
- ráncok
25 éves kor után úgy tűnik, hogy ezek a problémák fokozottan jelentkeznek, elkezd a bőr megereszkedni, megjelennek az első ráncok.
Gondolj egy baba bőrére. Miután eltűntek róla azok a bőrhibák, amik születéskor vannak, a bőrképük tökéletes, rózsaszín, áttetsző, tiszta, egyenletes. Azután történik valami, ami bőrünk minőségét elkezdi rontani, különösen a leglátványosabb rész érintett, az arcbőr.
A bőr összetétele
Először is meg kell értenünk a bőr működését, hogy tisztában legyünk azzal, miért olyan fontos a megfelelő mennyiségű víz.
A bőr egy élő, lélegző szerv. Több milliárd sejtből áll, amik tulajdonképpen vizes folyadékban lebegnek. Nyilvánvalóan, ez eléggé leegyszerűsített, de valahogy így kell elképzelni. Ez a folyadék sómennyiséget tekintve leginkább a tengervízhez hasonlít.
Tudtad, hogy testünk hetven százaléka víz? És azt tudtad, hogy ennek a 35 százaléka bőrünkben található meg?
Bőrünk keresztmetszete leginkább egy szendvicshez hasonlít. A felső réteg a felhám, ez a védőréteg, alatta pedig a mélyebb rétegek. A bőr egy összetett, soha véget nem érő megújulási folyamatot végez.
Fiatal nők esetében a bőr két-három hetente megújítja magát. Majd ez az időszak a kor előrehaladtával folyamatosan növekszik. Idősebb korban a két-három hetes megújulási folyamat már duplájára növekszik.
A bőr látható része edzett, merev bőrsejtekből áll, hiszen ez alkotja a védelmet. Ezek időről-időre elhalnak, fellazulnak, majd a mögötte sorakozó sejtek kerülnek kívülre. Minden egyes napon elveszítjük bőrsejtjeink 4 százalékát.
Tudtad, hogy életünk során hozzávetőlegesen 13,6 kg bőrsejtet veszítünk el? (Valójában a háztartási pornak jelentős részét képezik az elhalt hámsejtek.)
Mivel a kor előrehaladtával lelassul a megújulási folyamat, így az elhalt hámsejtek is nehezebben válnak le a bőr felszínéről. Ez akadályozza a bőrlégzést, valamint a használt hatóanyagok felszívódását. Ezért ezeket az elhalt hámsejteket muszáj eltávolítani, enélkül hiábavalók a próbálkozások. Az i bling elektromos arctisztítóval erre naponta akár többször van lehetőséged.
Miért öregszik a bőr?
A bőr tartószerkezetének két legfontosabb összetevője a kollagén és az elasztin. Amikor ezek az összetevők elkezdenek csökkenni vagy degenerálódni, akkor lépnek fel a negatív változások a bőr szerkezetében, ami szemmel látható.
Mi okozza a degenerációt?
- Túlzott UV sugárzás. A túlzott UV sugárzás és a szabad gyökök hatására a kollagén rostok leépülnek, a bőr megújulásának folyamata lelassul.
- Olajtermelődés csökkenése. A bőr szárazabbá, törékennyé és sérülékennyé válik.
- A bőr vízvisszatartó képességének csökkenése. A víz hiánya lecsökkenti a sejtek megújulását. A hidratáló krémek használata nem pótolja az összes nedvességet, amire szükség van. Erről bővebben a „Hidratálás kívül-belül” cikkben olvashatsz.
Tehát, ahogy telnek az évek, a bőr egyre törékenyebb és sérülékenyebb lesz. A jó hír azonban az, hogy a szerető gondoskodásra a bőr gyorsan és pozitívan reagál.
Érdekes tények
- Egy felnőttnek átlagosan 300 millió hámsejtje van, aminek a súlya 3,2 kg.
- Az arcbőr átlagosan 0,12 mm vastag. A legvékonyabb helyeken 0,6 mm. A legvastagabb területeken 1,2 mm, ilyen például a tenyér és a talp.
- A bőr az ajkaknál és a szemeknél a legvékonyabb.
- 3 négyzetcentiméter bőr tartalmaz átlagosan legalább 10 szőrszálat, 100 verejtékmirigyet, 1 méter hosszú apró hajszáleret és 15 faggyúmirigyet.
Bőrünk barátai és ellenségei
Bőrbarát tényezők:
- Friss levegő.
- Friss élelmiszerek, különösen a nyers zöldségek.
- Elegendő vízfogyasztás.
- Jó emésztés.
- Megfelelő mértékű pihenés és alvás.
A bőr ellenségei:
- Dohányfüst (a tiéd és másoké egyaránt).
- Légkondicionáló.
- Légi utazás.
- Túlzott UV sugárzás (valamennyi napozásra szükség van a D-vitamin szintézis miatt, de erről hamarosan egy másik cikkben írok bővebben).
- Hirtelen éghajlatváltozás.
- Feldolgozott vagy finomított élelmiszerek, különösen a cukor és a fehér liszt.
- Alkohol és drogok.
- Huzamosabb ideig tartó stressz.
Ebből látható, hogy a bőrápoláson túl egyéb feladataink is vannak annak érdekében, hogy látványos javulást érjünk el.
Legfontosabb napi feladatok
- Tartsd távol magad a vegyi- vagy bakteriológiai hatóanyagoktól.
- Szabályozd megfelelően testhőmérsékletedet (ne fűtsd túl a lakást, ne zuhanyozz forró vízben, szobahőmérsékletű folyadékot fogyassz).
- Rendszeresen szabadítsd meg pórusaidat a szennyeződéstől (már ezért is érdemes i bling elektromos arctisztítót használni, mert azzal naponta kétszer elvégezheted ezt sérülés nélkül).
- Legyél napon minden nap legalább 15 percet a D-vitamin szintézis érdekében.
Ha csak néhány dolgot betartasz, már az is látványos eredményre vezet. A bőrápolás még csak ez után kezdődik! 🙂